Çocuklarda Doğumsal Kalp Hastalıkları

Çocuklarda Doğumsal Kalp Hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları ile doğmakta maalesef bu bebeklerimizin 3000 kadarını ameliyat edebilmekteyiz kalanları...

Türkiye’de yaklaşık 6000 bebeğimiz doğumsal kalp hastalıkları ile doğmakta. Maalesef bu bebeklerimizin neredeyse 3000 kadarını ameliyat edebilmekteyiz. Kalanları bir sonraki seneye devretmek zorunda kalıyoruz ve bunların içinde ritim problemi, yani konjenital ritim problemi olan hastalarımız dahil değil. Peki bu çocuklarımız ne oluyor? Ciddi ritim problemi olan hastalarımız ileriki yaşlarda ani ölümlerde karşılaşabilmekte. Bugün medyada izlediğimiz top oynarken, okula giderken, arkadaşlarıyla oyun oynarken vefat etti veya spor yaparken vefat etti, kalp krizi geçirdi diye verilen haberlerin hepsi, maalesef aritmi teşhisi konulmuş konjenital kalp hastalığı olan çocuklarımız. Peki bu hastalarımız için ne yapabiliriz, nasıl tedbir alabiliriz derseniz, okul çağına gelmeden önce mutlaka çocuk kardiyolojisi olan bir merkezde bu çocuklarımızın tahlil edilmesi gerekiyor.

Nedir bu tahliller?

Basit bir EKG ile, aslında hiçbir riski olmayan, çocuklarımıza zarar vermeyen bir EKG elektrokardiyografi çekilerek ritim problemleri olup olmadığı teşhis edilebilir. Teşhis edilen çocuklarımıza ileri tetkik yapılabilir. 24 saatlik holter tetkiki dediğimiz, çocuklarımızın üstünde 24 saat kalan bir cihazla bir kayıt sistemi. Bu kayıt sistemi neticesinde eğer ritim problemi varsa bir sonraki evreye geçilir.

Teşhis yapıldıktan sonra tedavi seçenekleri

Çocuklarımızı ritim problemlerinden korumak için, içinde kafein olan içecekler vermeyiz. Çok basit bir uygulama aslında. Çünkü kafein ritim problemlerini tetikleyebilir. Kola vermememiz gerekir. Böyle çocuklara ikinci aşaması ise tedavi aşaması, korumadan sonra ilaç vereceğiz. İlaçla baş edemediğimiz vakalarda da artık Anjiyo salonunda Radyofrekans Ablasyon veya Criyoablasyon dediğimiz yakma ve dondurma işlemleri yapılır. Bu çocuğun hayatını kurtarır. ileriki zamanlarda 50’li yaşlarda 60’lı yaşlarda bile çıkabilecek bu problemleri siz 12-13-15 yaşlarında tedavi edebilirs ve topluma sağlıklı bireyler kazandırırsınız.

Leave A Reply